Co je food blogging?

20 srpna, 2021

Dobré jídlo nás provází odnepaměti. Jíme každý den, dokonce několikrát, a proto se inspirativní tipy co vařit hodí snad každému. To je také důvod, proč na nás na internetu ze všech stran vyskakuje spousta receptů, které milujeme procházet, vybírat si, vařit podle nich.

Napadlo vás však někdy podívat se na recepty z pohledu jejich tvůrce?

Tedy toho, kdo pokrm uvaří, nafotí, sepíše a publikuje na web? Takovému tvůrci se říká food bloger a činnost, kterou provádí, se nazývá food blogging.

Food blogging Definice

Takže ještě jednou, cože to ten food blogging je?

Food blogging je blogování o jídle. Nejčastěji se s ním setkáte ve formě webů s recepty, neboli food blogů. Podívejte se na ukázkový recept.

Food blogy mohou být autorské, spojené s jedním jménem a tváří. Nebo firemní, kdy je sekce s recepty součástí širšího webu, který nabízí prodej produktů / služeb spojených s vařením.

Méně častým typem food bloggingu jsou weby s recenzemi restaurací, kuchařek nebo hodnocení potravin.

Pro koho je vhodný

Pojďme se podívat, jak se dá food blogging provozovat.

➤ Jako hobby

Baví vás vařit a chcete sdílet svoje recepty s rodinou a známými? Založte si web a na něm svoje recepty zveřejňujte. A až food blog časem získá návštěvnost, snadno svůj koníček přetvoříte ve výdělečný web.

TIP: Recepty nemusí být na blogu striktně zaměřeném na jídlo. Často bývá k vidění sekce s recepty na cestovatelských blozích (co dobrého jsme ochutnali na místě, které jsme navštívili, mezinárodní kuchyně atp.) nebo na lifestylových blozích (zdravé recepty atp.).

ČTĚTE: Jak založit food blog v 5 krocích

➤ Pro podnikatele ve službách

Recepty jako součást webu, na kterém jsou nabízené služby. Například:

 • Výživoví poradci; včetně těch, kteří se specializují na určitý stravovací styl (bez lepku, vegetariáni/vegani, výživa dětí atp.).
 • Koučky zdravého životního stylu; jídlo ovlivňuje stav těla i mysli.
 • Byznys založený na kurzech sladkého pečení, pečení chleba, fermentaci potravin, jedlé zahradě.

Vhodných možností je spousta a všude tam si dokážu představit krásné recepty na webu, které vám přivedou výborně zacílenou návštěvnost, s níž můžete dále pracovat.

➤ Při prodeji fyzických produktů

 • E-shopy, které nabízejí potraviny nebo kuchyňské vybavení. Prodávají například sušené plody, farmářské výrobky, koření nebo bylinky. Vybavení pro cukráře, odšťavňovače, grily.
 • Blog s recepty má třeba i firma, nabízející pytlíkovou keto dietu.

Ukázky autorských food blogů

➤ České

Klasických českých food blogů by snad mělo být kolem 250 (zdroj: foodblogroku.cz). Jsou mezi nimi weby vedené jako koníček, ale i food blogy, které autory slušně uživí.

Tady jsou příklady:

 • Kuchařkaprodceru.cz – Jana Florentýna Zatloukalová a její food blog pro začínající kuchařky. Perfektně zacílený blog. Proč? Každým dnem dorůstají nové ženy a dívky, které opouštějí domovy, zakládají rodiny a… musí se naučit vařit. Florentýna právě jim kromě receptů nabízí svoje tištěné „kuchařky pro nepolíbené“ psané osobitým stylem.
 • Paleosnadno.cz – Lucka Grusová a její skvělé recepty pro paleo / low carb / Whole30 stravu. Lucie prodává doprovodné produkty; tištěnou kuchařku, on-line kuchařky, zápisníky atp.
 • Kitchenette.cz – Další food blog, jehož autorka propojila blogování o jídle s byznysem. Provozuje e-shop, kde nabízí krásné kousky do kuchyně.
 • Vicnezkucharka.cz – Pája a Veru, dvě sympatické maminky, které díky food blogu a komunitě kolem něj dostaly skvělý nápad a vydaly Velkou svačinkovou bichli. Na HitHitu vybraly na tištěnou kuchařku jeden a čtvrt milionu a překročily tak plán o neuvěřitelných 505 %.
 • Víkendovepeceni.cz – Food blog Míši Landové miluji! Web s báječnými recepty, na kterém autorka nabízí online cukrářské kurzy a svoji autorskou kuchařku plnou sladkých dobrot.

➤ Zahraniční

V zahraničí, konkrétně v USA, je food blogging fenomén. Na tamním trhu najdete velké množství kvalitních food blogů, které uživí celé rodiny. Je to dané jednak velikostí trhu a pak také tím, že v USA existují specializované firmy, které food blogy sdružují a jejich autorům nabízejí štědré výdělky.

Příklady dobře rozjetých zahraničních food blogů:

Ukázky firemních webů

Zpět do Česka. Níže představuji firemní weby, které food blogging využívají na podporu prodeje zboží nebo služeb:

 • Albert, Kaufland, Akademie Lidlu – obchodní řetězce, které zařadily recepty do své obsahové strategie. Fungují jim skvěle. Pokud byste na jejich weby nahlédli okem nějakého šikovného SEO nástroje, zjistili byste, že největší návštěvnost svých webů tyto řetězce získávají právě přes recepty.
 • Rohlík – e-shop s potravinami. Ve spolupráci s Romanem Vaňkem publikují tradiční české recepty. Pod receptem uvádějí odkaz na suroviny použité v receptu, které si u Rohlíku hned můžete koupit.
 • Potten & Pannen – e-shop s kuchyňským vybavením. Součástí obsahové strategie jsou mj. opět recepty. Kromě toho mají na webu formulář pro sběr e-mailových adres. Jako magnet, tedy odměnu za to, že jim svůj e-mail svěříte, vám pošlou online kuchařku.

Moje food blogy

Já sama se na vlnách food bloggingu vezu od jara 2018. Tehdy jsem založila svůj první food blog MlsnáVařečka.cz, který jsem na podzim 2020 prodala, když měl web návštěvnost kolem 5000 lidí denně.

V roce 2020 jsem o food blozích začala více přemýšlet z byznysového pohledu. Chci, aby blogování nebyl jen koníček, do kterého investuji svůj čas, ale aby weby vydělávaly.

Proto jsem postupně založila tři nové food blogy, a to v angličtině, němčině a češtině. Všechny jsou postavené na stejných základech z pohledu platformy, na kterých weby běží, na obsahu a strategii získávání návštěvnosti.

Možnosti výdělku se však liší podle toho, co je v jaké zemi z oněch tří jmenovaných dostupné.

Více o mých food blozích

Jdete do toho taky?

A co vy, nechcete také zkusit blogovat o jídle? Pojďte do toho se mnou. Poradím vám fígle, které cestu k vašemu food blogu urychlí a pomůžou získat kvalitní návštěvnost z vyhledávačů. Rychle, a hlavně trvale.

Moje strategie pro úspěšný food blog včetně průběžných informací, jak se daří mým food blogům, najdete ve facebookové skupině FOODBLOGGING CZ&SKpřidejte se!


Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}