Jak založit food blog

20 srpna, 2021

Chcete mít svůj vlastní blog a na něm sdílet recepty? Gratuluji k parádnímu rozhodnutí!

A hned přejděme od myšlenky k činu. Založení food blogu v pěti krocích vypadá zhruba takto:

  1. Vyberte si doménu, tedy to, jak se váš blog bude jmenovat.
  2. Zvolte hosting, na kterém food blog poběží.
  3. Nainstalujte WordPress, vyberte si šablonu a aktivujte ji.
  4. Stáhněte si plugin WP Recipe Maker.
  5. Začněte publikovat recepty.

Kolik stojí založení blogu? Základní roční investice pro rozjezd blogu čítá zhruba 1 000 Kč (800 Kč hosting a 200 Kč doména). Měsíčně to vychází na nějakých 85 Kč, což je cena jednoho kafe v lepší kavárně.

Výběr domény

Nejprve si vyberte, jak se váš food blog bude jmenovat.

Do názvu blogu můžete zakomponovat svoje jméno, zejména pokud hodláte tvořit osobní brand. Nebo se chcete zaměřit pouze na určitý typ receptů? Sladké pečení, recepty z grilu, ovocné smoothies? Dejte je do názvu! Můžete však také vytvořit zcela nový brand nebo značku, které nejsou vázané na vaše jméno.

TIP: Chcete například publikovat recepty bez lepku. Rozhodli jste se, že váš food blog se bude jmenovat Bezlepkové dobroty. Stejný bude název domény, tedy bezlepkove-dobroty.cz

Ověřte si, zda je doména volná, třeba tady: Ověření domény

Pokud je doména volná, nic vám nebrání si ji registrovat! Roční cena domény? Kolem 200 Kč.

Hosting

Váš nový food blog musí být dohledatelný na internetu. K tomu slouží hosting, neboli pronájem webového prostoru.

Poskytovatelů hostingu najdete spousty, mně se osvědčil český Onebit.cz se skvělou podporou, která dokáže poradit a navést, kdykoliv se dostanete do úzkých.

Hosting pro váš food blog vyjde u Onebit asi na 800 Kč na rok.

WordPress a šablona

Doménu i hosting máte vybrané, obvykle si je vybíráte a hradíte u jedné firmy. Jakmile zaplatíte, získáte přístup do administračního rozhraní, kde si do svého nově vytvořeného webového prostoru nainstalujete WordPress.

TIP: WordPress je publikační systém, na kterém váš food blog poběží. Budete v něm psát a zveřejňovat recepty.

Poskytovatel hostingu obvykle nabízí instalaci WordPressu na jeden klik, což je parádní výhoda, zejména pokud nejste příliš technicky zdatní.

Kromě WordPressu budete potřebovat šablonu, která určuje, jak váš blog bude vypadat. Pro začátečníky a první krůčky blogu doporučuji šablonu Astra. Je jednoduchá a rychlá, a hlavně nepřeplácaná.

WP Recipe Maker

Povím vám tajemství: žádný food blog by se neměl obejít bez pluginu, speciálně určeného pro publikaci receptů.

TIP: Plugin je rozšíření, které si jednoduše nainstalujete do WordPressu (nebo jiného publikačního systému). Pluginy přidávají nové funkce.

Nejpoužívanější plugin pro publikaci receptů ve WordPress je WP Recipe Maker. V základní, plně dostačující verzi je k dispozici zdarma.

Proč tento plugin používat? Je to jednoduché – WP Recipe Maker přidává k receptům tzv. strukturovaná data. Ta jsou důležitá pro vyhledávač Google, který pak váš recept ve výsledcích vyhledávání zobrazí včetně obrázku, hodnocení (to jsou ty žluté hvězdičky), času přípravy, případně i kalorií, pokud je k receptu zadáte.

Takhle vypadá ve výsledku vyhledávání dotaz na „borůvkový koláč se smetanou“. V prvním případě Google zobrazuje k receptu navíc extra údaje (tzv. rich results), v druhém tato data chybí:

🔥 Přidáním strukturovaných dat k receptu výrazně zvýšíte šanci, že váš recept ve výsledcích vyhledávání zaujme, návštěvník na něj klikne a dostane se na váš web.

Podívejte se na ukázkový recept, v jehož dolní části je vložená karta receptu, vytvořená pomocí pluginu WP Recipe Maker v základní, neplacené verzi:

💡 Recept na Drobenkový koláč

K ZAMYŠLENÍ: Je pro mě velkým překvapením, že naprostá většina českých food blogerů žádný plugin přidávající k receptům strukturovaná data nepoužívá!

Čtěte také, jak získávat návštěvnost na váš blog.

Publikace receptu

Jakmile máte váš food blog připravený, nastal čas na publikaci prvního receptu.

Správně ho pojmenujte, přidejte fotku hotového pokrmu. Popište suroviny a postup. Přihoďte pár tipů pro úspěch receptu, potřebné kuchyňské vybavení. A teprve nakonec vložte kartu receptu, kterou vám snadno umožní vytvořit plugin WP Recipe Maker.

Sepsáno a vloženo? Zbývá stisknou tlačítko => PUBLIKOVAT a máte hotovo! 🙂

JDETE DO TOHO TAKY?

Láká vás blogovat o jídle, založit si blog a sdílet na něm recepty? Pojďte do toho se mnou. Poradím vám fígle, které cestu k vašemu food blogu urychlí a pomůžou získat kvalitní návštěvnost z vyhledávačů. Rychle, a hlavně trvale.

Moje strategie pro úspěšný food blog včetně průběžných informací, jak se daří mým food blogům, najdete ve facebookové skupině FOOD BLOGGING CZ&SK – přidejte se!


Your email address will not be published. Required fields are marked

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}